АНТИКИ

Вибрані твори античного мистецтва з колекції Музею Ханенків

15 жовтня – 13 листопада 2016 року

Чи постала б європейська цивілізація такою, якою ми її знаємо сьогодні, без внеску давніх греків та римлян? Запитання риторичне. Можливо, саме тому засновники Музею Ханенків, як і їхні європейські однодумці 19 – початку 20 століття, приділяли особливу увагу давньогрецьким вазам та римським мармурам – адже це можливість доторкнутися до витоків європейської культури.

Перші «антики» – пам’ятки давнього мистецтва, насамперед греко-римської доби – з’являються в колекції Ханенків не пізніше 1890 року. Протягом всієї історії музею, не зважаючи на перерозподіли фондів та втрати під час Другої Світової війни, вони залишалися окрасою експозиції та незмінно входили до переліку шедеврів музейного зібрання.

Нині твори античного мистецтва експонуються переважно на тимчасових виставках, тому ми користуємося кожною можливістю, щоб представити їх увазі відвідувачів. Серед обраних цього разу предметів – перлини колекції Ханенків та деякі археологічні знахідки, що надійшли до музею у 1960-х роках з розкопок першого давньогрецького поселення на території України – на острові Березань.

Музейне зібрання пам’яток Давньої Греції та Риму нараховує близько 350 одиниць збереження і дає можливість згадати про основні етапи розвитку античного мистецтва – від архаїки (6 століття до н.е.) до розквіту мистецтва на теренах Римської імперії у перші століття нової ери. Але за експонатами виставки – не тільки узагальнення, виписані істориками мистецтв. Кожний предмет – створений для помешкання живих, для принесення до храму або для проводу в останню путь – зберігає частку тепла рук, що створили і тримали його, розкриває уявлення людей свого часу про світовий порядок, красу, гармонію, вишуканість, видає подробиці щоденного життя, смаки та модні тренди. За кожним предметом – від найменшої посудинки до офіційного портрету – своя “маленька” історія, без якої не було б і нашої історії.

Куратор виставки – Катерина Чуєва