Завершується виставка «Микола Макаренко – перший директор Музею Ханенків», але триває робота по вивченню спадщини цього видатного українського науковця. Документів, що стосуються Миколи Макаренка, в архіві музею небагато, тому особливо цінним став для нас щедрий подарунок, зроблений музею відомим києвознавцем і колекціонером Віктором Киркевичем під час Всеукраїнської наукової конференції «Історія музейної справи кінця ХІХ століття – 1930-х років: люди і колекції. До 140-річчя від дня народження М.О. Макаренка» (6-7 лютого 2017 р.).

Віктор Геннадійович передав до архіву музею два рукописні листи Миколи Макаренка, адресовані російському етнографу і археологу Борису Леонідовичу Богаєвському. Листи датовані 13 та 29 червня 1926 року, також Микола Омелянович вказав адресу – «Кіев, Левашовская 17 А (дом Акад. Наук)». Нині це Шовковична, 17/2 – знаменитий «Шоколадний будиночок», де тоді мешкав Микола Макаренко.

Обидва листи пов’язані з питанням можливого візиту Б.Л. Богаєвського на розкопки пам’ятки біля с. Євмінка (Остерський р-н Чернігівської обл.), які тоді планував Микола Макаренко, в контексті непростої ситуації з фінансуванням досліджень. Вони також виявляють вельми критичне ставлення Миколи Омеляновича до організації роботи Всеукраїнського Археологічного Комітету – однієї з провідних українських наукових установ того часу.  Повні тексти цих надзвичайно цікавих документів незабаром будуть опубліковані в статті Віктора Киркевича у збірнику матеріалів конференції.

Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків висловлює щиру вдячність Віктору Геннадійовичу Киркевичу за важливий внесок у справу збереження і дослідження пам’яті Миколи Омеляновича Макаренка. Маємо за честь забезпечити зберігання цих матеріалів Миколи Макаренка для нинішнього та прийдешніх поколінь дослідників і всіх, хто цікавиться культурною спадщиною України.

Лист Макаренка Богаєвському 13 06 1926 fb

1280px-Киркевич_Віктор_Геннадійович-2007