Скринька

Скринька

Початок 14 століття

Мідний сплав; гравірування, інкрустація золотом і сріблом

Колекція Музею Ханенків

H – 12 cm. № 147 БВ

Casket

Early 14th century

Copper alloy; engraved, inlaid with gold and silver

Collection of the Khanenko Museum

Скриньку пишно декоровано фігурними зображеннями. На кришці згори – цар на троні. Довкола, на профільованій частині  кришки – 12 медальйонів із знаками зодіаку, що символізують тотальність царської влади.

На передній стінці в медальйонах обабіч замка – сцени з життя вищої еліти. З лівого боку двоє чоловіків сидять один навпроти одного на складаних стільцях. Такі стільці були привезені до Ірану монголами; на них часто зображували  правителів династії Ільханідів (середина 13 – середина 14 століття). З правого боку – сцена бесіди, в якій коронована особа демонструє традиційно-іранський спосіб сидіння «по-східному» – з підібганими під себе ногами. Отже фасад скриньки показує співіснування в Ірані на початку 14 століття двох культурних кодів влади: завойовницького ільханідського та автохтонного перського.

На інших стінках скриньки зображено улюблені придворні розваги: музикування (флейта, лютня, арфа, бубон), виступи танцівників. Периметром кожної стінки йде стрічка «звіриного гону»: леви, собаки, антилопи, зайці, а також фантастичні істоти з головами людей (сфінкси).

У цілому, декор скриньки є концентрованим художнім утіленням ідеї «харизми царя», тотальності влади та законності привілеїв іранського правителя.