Засновники музею, Богдан Іванович та Варвара Николівна Ханенки, разом із мистецькою колекцією та особняком у 1919 році передали місту Києву і власну бібліотеку. Відтак одне з найзначніших книжкових зібрань того часу стало доступним широкому загалу. Сьогодні наукова бібліотека Музею Ханенків містить близько 20 000 видань з історії світового мистецтва і є однією з найбагатших профільних книгозбірень України. Цілковито реорганізована впродовж останнього десятиліття, нині вона дає доступ до рідкісних томів.

Тут зберігаються цінні видання, найдавніші з яких опубліковані у другій половини 18 ст. Це література з історії, мистецтвознавства, архітектури, археології, географії. Бібліотека Ханенків містить також книги для вивчення самої музейної колекції: каталоги європейських аукціонів кінця 19 – початку 20 ст., на яких Ханенки купували мистецькі твори; видані за участі Богдана Ханенка «Древности русские», «Древности Приднепровья», «Collection Khanenko», каталоги «Собрание картин Б.И. и В.Н. Ханенко»; вітчизняні та закордонні видання, що висвітлюють сучасну роботу Музею.

Завдяки широким інтересам Богдана та Варвари Ханенків, до наших днів дійшли добірки журналів «Известия Императорской археологической комиссии», «Труды ХІ археологического съезда в Киеве», «Вестник изящных искусств, издаваемый при Императорской Академии Художеств», «Художественные сокровища России», «Мир искусства», «В мире искусства», «Искусство и художественная промышленность», «Аполлон», «Золотое руно», «Киевская старина», «Старые годы», «Thе studio» та ін. Періодичні видання початку 20 ст. засвідчують участь творів з колекції Ханенків у виставках у Києві, Петрограді та Москві – переважно благодійних.

Особливу цінність становлять книги з приватної бібліотеки подружжя: з екслібрисами, печатками та нотатками власників, дарчими підписами їхніх видатних сучасників, авторські подарунки закордонних видань, іменні та номерні примірники.

За час існування музею (від 1919 р.) його бібліотека поповнювалася офіційними надходженнями, а також дарунками від відомих колекціонерів та діячів культури, зокрема, В. Щавінського, Л. Добровольського, Т. Жаспар та багатьох інших.

Про міжнародне визнання музею свідчать подарунки, які бібліотека отримує з усіх кінців світу. Це й окремі цінні примірники, й цілі комплекти: книги з історії світового мистецтва, каталоги аукціонів Sotheby’s та Christie’s із бібліотеки князя Микити Дмитровича Лобанова-Ростовського (2005 р. – 177 прим.), видання Музею Поля Гетті (2012 р. – 35 прим.).

У 2014 році відома сходознавиця, професорка Пенсильванського університету Рената Голод передала до наукової бібліотеки Музею Ханенків 346 томів сучасних досліджень з історії мистецтва. Книги належали до родинної книгозбірні всесвітньо відомих західних мистецтвознавців – візантиніста Андре Грабаря (1896-1990, Україна, Франція, США) та його сина, ісламознавця Олега Грабаря (1929-2011, Франція, США). Особливо цінні серед них – 15 томів фундаментальної «Encyclopaedia Iranica» (1985-2010), 16 томів «Encyclopaedia of Islam» (1965 – 2000), оксфордські довідники «The Oxford Dictionary of Byzantium» та ««Encyclopedia of Aesthetics», монографії мистецтвознавців та істориків Оксфорда, Принстона, Гарварда, Стенфорда, каталоги новітніх виставок з найкращих музеїв світу. Професорка Голод також передала до музею 111 чисел мистецтвознавчих альманахів Art Journal та Art Bulletin із власної бібліотеки.

Повний каталог бібліотечних фондів незабаром буде представлено в середовищі системи автоматизації бібліотек Ірбіс на сайті Музею Ханенків.

З приводу запису звертатись за телефоном