Для людей із особливими потребами

Ми переконані, що контакт із мистецтвом – це терапія, яка здатна якісно змінювати життя та відкривати нові горизонти. Саме тому ми постійно розширюємо перелік програм для дітей та дорослих із інтелектуальною недостатністю. Окрім музейних педагогів, до їх створення долучаються фахові арт-терапевти та волонтери-психологи.

Трамплін
Арт-терапевтична програма для дітей та дорослих з інтелектуальною недостатністю

В основі методики програми лежить доведений факт корисного впливу споглядання мистецтва на розвиток функцій мозку людини, а також, на її психологічний стан: зниження тривожності, розслаблення, позитивний настрій. Небуденність музейного простору, багатство візуальної інформації, а також сучасні арт-терапевтичні методики перетворюють музей мистецтва на унікальне «середовище відновлення» для особи з порушеннями інтелекту. Це шанс людини подолати обмеження звичного способу життя і потрапити до нового, сповненого стимулів і, водночас, привітного простору, встановити дружні контакти з новими людьми. Це, у свою чергу, може стати трампліном для процесів абілітації чи реабілітації – розвитку особистості, опанування нею навичок самоусвідомлення, уваги, пам’яті, абстрактного мислення, мовлення та інших форм ефективної соціальної поведінки.

Участь у програмі може взяти група дітей або дорослих осіб зі слабкою або поміркованою формою інтелектуальної недостатності. Обсяг групи: 10-12 осіб. Програма передбачає 5 тематичних зустрічей в музеї. Кожна зустріч складається з розгляду та обговорення декількох спеціально дібраних за темою творів мистецтва, а також із ігор та творчих вправ.

Періодичність зустрічей: раз на місяць, у вівторок, коли музей зачинено для відвідування широкої публіки.
Тривалість заняття: 45-60 хвилин.
Заняття веде досвічений музейний педагог у присутності 2-3 осіб, які супроводжують групу.

Участь у музейній програмі є безкоштовною. Організацію груп дорослих учасників програми здійснює партнер музею -Всеукраїнське благодійне товариство допомоги інвалідам та особам з інтелектуальною недостатністю «Джерела».

Музей гуртує
Програма арт-терапевтичних сесій у музейному просторі для розвитку індивідуальних мереж підтримки молодих осіб із інтелектуальною недостатністю.

Життя людини з інтелектуальною недостатністю (ІН) часто обмежене у нових враженнях та спілкуванні. Така людина з дитинства має особливо міцні зв’язки з матір’ю або з іншим піклувальником, і обоє – відділені від суспільства стіною незнання та неприйняття. З часом людина з ІН ризикує опинитися в соціальному «вакуумі», що, окрім самотності, тягне за собою і правову незахищеність. Одним із сучасних способів вирішення складної соціальної проблеми є розвиток та зміцнення індивідуальних волонтерських мереж підтримки особи з ІН. Запорукою ефективності такої мережі є щирі стосунки дружби й турботи між учасниками, засновані на близькому знайомстві та спільному досвіді.

Інноваційна програма «Музей гуртує», розроблена та апробована спільно Музеєм Ханенків та Благодійним товариством допомоги інвалідам та особам з ІН «Джерела» у 2013 – 2014 роках, покликана застосувати неосяжний арт-терапевтичний ресурс музею мистецтва для розвитку таких стосунків довіри, дружби та підримки між учасниками мережі. Спільний розгляд творів, невимушені бесіди про мистецтво та життя, арт-класи, сфокусовані на темах, близьких й важливих для кожної людини – усе це створює умови для душевного зближення, кращого взаєморозуміння людей, забезпечують учасникам програми позитивний досвід спілкування і творчості.

Програма включає 5 музейних сесій, що відбуваються в середньому раз на місяць (графік зустрічей погоджується окремо) у дні, коли музей зачинено для широкої публіки (понеділок та вівторок). Одночасно участь у програмі беруть індивідуальні мережі підтримки двох осіб з ІН (група від 7 до 12 осіб).

Кураторка програми – Ганна Рудик, заступниця генерального директора музею з науково-освітньої роботи ((044) 235-52-69, anyarudyck@ukr.net).
Педагог програми – Людмила Кравченко, старша наукова співробітниця.
Психолог програми – Кристина Холодницька, практичний психолог, арт-терапевт.

Організацію індивідуальних мереж підтримки та їхню участь у музейній програмі бере на себе БТ «Джерела».

Контактна особа – Ольга Маруда, заступниця голови товариства ((044) 411-03-32 , olga_maruda@mail.ru).