Автор:

За моделлю Франсуа-Жозефа Ле Клерка (1755 – 1826)

Амури, які б’ються за серце

кінець 19 століття (?)

Мармур

101х71х57 см

130 СК

Скульптура надійшла з Музею російського мистецтва у Києві в 1952 р.

Європейська скульптура

Сюжет цієї скульптурної групи – змагання між Еротом та Антеротом за людське серце: один намагається розтоптати його, а інший, навпаки, захищає. Обидва юні боги – брати-близнюки, тож хто є хто допомагають зрозуміти атрибути. Праворуч, зі стрічкою на голові, – Ерот. Біля його ніг – лук та сагайдак зі стрілами, що здатні або запалити кохання (золоті), або вбити почуття (свинцеві). Ерот – свавільне та часом жорстоке божество, і стріляє він нерідко всліпу. Саме для цього йому потрібна пов’язка, що зазвичай закриває очі, а в даному випадку, у запалі бійки зсунулася на лоба. Ероту протистоїть Антерот (від давньогрецьк. «ἀντι-» – «у відповідь» та «ἔρως» – кохання), який заважає братові нашкодити закоханому серцю. Антерот вважається богом взаємності й месником за нерозділені почуття.

Автором прототипу протягом тривалого часу вважали різних скульпторів 18 століття: Гудона, Пігаля, Буазо, братів Брош, Фальконе. У 2011 році була опублікована стаття відомої дослідниці скульптури Патриції Венграф, де оригінал був атрибутований бельгійському майстру Франсуа-Жозефу Ле Клерку (1755 – 1826). Цей оригінал, підписаний та датований, був створений у 1780 році й знаходиться у Художньому музеї Філбрука (Philbrook Museum of Art, США) . Авторська назва, під якою твір був виставлений у Брюссельському Салоні в 1818 році, – «Двоє амурів, що б’ються за серце» (фр. «Deux amours luttant pour un cœur») . На сайті музею Філбрука він названий «Ерот і Антерот б’ються за серце».

За доби неокласицизму цей сюжет набув великої популярності, й у другій половині 18 – у 19 столітті за оригінальною скульптурою виконували численні репліки (видозмінені повторення) у різних матеріалах: мармурі, бронзі та порцеляні.

А.М.