Авалокітешвара, бодгісатва Милосердя (Авалокітешвара з одинадцятьма ликами і тисячею рук)

18-19 століття

Монголія

ґрунтоване полотно, клейові фарби, прописи золотом

80,5 х 66,5 см

476 ЖВ

з Музейного містечка, 1936, м. Київ

Мистецтво Монголії, Тибету, Бурятії, Калмикії

Героєм живописного твору є один з бодгісатв, шанування якого чи не найбільш розповсюджене в країнах поширення буддизму Магаяни та Ваджраяни.

Це – Авалокітешвара («Володар, що доброзичливо дивиться на світ»). Бодгісатва уособлює Милосердя і сприймається як покровитель і захисник в багатьох видах людської діяльності, зокрема – в мандрах. Ще в Індії він сприймався як патрон буддистських купців, мандрівних ченців, паломників.

В тибетській традиції бодгісатва в буквальному сенсі вважається першопредком народу Країни Снігів. Згідно переказу, Будда Шак’ямуні доручив Авалокітешварі проповідувати Благородне Вчення у Гімалаях, але на той час гори були безлюдними. Використовуючи свої надприродні можливості, бодгісатва виправив цю ситуацію.

Зображення Авалокітешвари з одинадцятьма ликами і тисячею рук (на долонях кожної – розкрите око) переконливо втілює уявлення про всезнання і все присутність бодгісатви.

На тангка з колекції Музею Ханенків головного героя оточує значне число супроводжуючих. Їхні постаті дані в зменшеному масштабі.

Над Авалокітешварою – Просвітлені Сутності і великі вчителі, пов’язані з школою тибетського буддизму, в якій створено пам’ятку. В даному випадку – це школа гелуг, і ми бачимо постаті її засновника – Цзонгави Лобсанг Драгпо (1357-1419) – та його двох головних учнів. Довкола головного героя – будди та бодгісатви, здатні надавати здоров’я й довголіття..

В самій нижній частині – грізні персонажі роряду «захисників вчення», що немов би охороняють тангка від можливих загроз.

Євген Осауленко