Золототкана тканина із зображенням папуги на кущі з квітками, козулі та зайця

Два фрагменти парчі з мотивами папуги, метелика, козулі та зайця

Перша половина 17 століття

Іран

Шовк, металева нитка; парчеве ткання

42 см х 88 см (два фрагменти зшито разом

370 БВ

З колекції Богдана та Варвари Ханенків. Подаровано Варварою Ханенко Українській Академії Наук у 1918 році, націоналізовано більшовиками у 1919 році.

Публікації:

1. Рудик Г. Харизма Ірану. Перське мистецтво 12-19 століть з колекцій музеїв України. Київ: Фенікс, 2017.

Виставки:

"Харизма Ірану. Перське мистецтво 12-19 століть з колекцій музеїв України" (11. 2017- 02. 2018, Музей Ханенків).

Мистецтво Ірану

Два майже однакові у розмірі фрагменти фігурної парчі, зшиті разом у прямокутник, дають уявлення про іранський коштовний текстиль доби Сефевідів (16-початок 18 століття). Використання золотої та срібної фольги у виробництві тканин контролювалося шахським двором, тому тканину, найвірогідніше, було виготовлено у придворних майстернях-кархане.

Візерунок, створений у м’якій гамі блакитних, жовтих та брунатних кольорів розвиває улюблену тему іранського мистецтва - про любов «солов'я і троянди». Однак тут тема дістала цікаве урізноманітнення: окрім птаха й квітки, делікатний малюнок включає метелика, козулю й зайця. Ідею такої незвичної групи тварин іранський художник міг запозичити з європейських природознавчих трактатів. Очевидне порушення масштабу в зображенні тварин та рослин, вочевидь, відображає власні уявлення майстра, для якого птах і квітка зберігали значення головних елементів.

Парча та інший елітний текстиль – важлива стаття іранського експорту за доби Сефевідів. Перські золототкані шовки були на піку моди не лише в самому Ірані, але й при дворах європейських аристократів та у середовищі християнських кліриків. Наприклад, в одній з колекцій у Кракові збереглася католицька риза з парчі, оздобленої ідентичним візерунком.

Ганна Рудик