Крита поховальна ваза із п'ятьма носиками. Вкрита сіро-зеленою поливою кольору нефриту.

Автор:

Невідомий

Крита поховальна ваза (крита ваза з п’ятьма носиками)

Північна Сон (960–1127)

Китай, Лонцюань

Кам'яна кераміка, полива, гравірування

h – 29 см.

1080 ДВ

З надходжень 1959 р.

Публікації:

Біленко Г., Рудик Г., Музей Ханенків, Східна колекція, путівник. Київ: Vital-Press, 2005.

Мистецтво Китаю

Ваза за формою схожа на бутон лотосу. На верхній частині тулуба розташовано чотири випуклі пояси. На третьому поясі зверху розміщено 5 трубок/носиків. Посудина всередині і зовні вкрита сірувато-зеленою поливою. Декор виконано підполив'яним гравіруванням. Нижня, більш широка частина тулуба прикрашена зображенням пелюсток лотосу. Кришка по формі, схожій на балясину, прикрашена штрихуванням, гравійованим під поливою.

Предмет належить до виробів так званої кам’яної кераміки. Її виготовлення передбачає додавання речовин, що містять кварц, зокрема пісок. Пізніше, як і у виробництві фарфору, до складу керамічного тіста міг входити «фарфоровий» камінь (польовий шпат). Цей вид кераміки не потребував ретельного очищення компонентів, тому вироби з неї зазвичай мають сіруватий або сірувато-коричневий черепок.

У Китаї кам'яна кераміка зеленого кольору відома під назвою цінци (кит. 青瓷, qīngcí), що означає «зелений посуд / зелена кераміка». В англомовних працях побутує термін green ware(s), greenware(s). Довгий час у Європі була поширена назва «селадони».

Виробництво цінци, розпочате в період П'яти династій, досягнуло свого найвищого розквіту за доби Північна Сон (960–1127). Переважно, воно здійснювалось у великому керамічному центрі Лонцюань, що знаходиться в Південному Китаї, на південному-заході провінції Джедзян.

Форма посудини, ймовірно, пов’язана з її побутуванням у поховальній обрядовості. Китайці вірили у загробне життя, тому такі поховальні «урни» могли поміщати до могили небіжчика, аби вони слугували вмістилищем душі померлого. Деякі вчені стверджують, що п'ять носиків, прикріплених до «тіла» вази натякають на китайську фразу «побажання великого врожаю» (五穀豐登, Wugu fengdeng), і що такі посудини були ритуальними «контейнерами» для пожертви померлим насіння п'яти зернових культур (рис, пшениця, просо, ячмінь, сорго), залишки яких ідентифікували у подібних знайдених вазах.

Ольга Новікова