Металева олійна лампа на ланцюгу у формі пташки з гілкою в дзьобі

Підвісний олійний світильник у формі птаха

12-13 століття (?)

Іран або Індія (?)

Мідний сплав; лиття, карбування, гравірування

H- 17 см

181 БВ

З колекції Богдана та Варвари Ханенків. Придбано Ханенками з колекції Фредріка Мартіна, ймовірно, у Парижі, 1914 року. Подаровано Варварою Ханенко Українській Академії Наук у 1918 році, націоналізовано більшовиками у 1919 році.

Публікації:

1. Martin, F.R., Ältere Kupferarbeiten aus dem Orient, Stockholm, 1902. Taf. 26. 2. Вязьмітіна, М. (ред.) Мистецтво країн ісляму, Каталог. Музей мистецтв ВУАН. Київ: ВУАН, 1930. 3. Рудик Г. Харизма Ірану. Перське мистецтво 12-19 століть з колекцій музеїв України. Київ: Фенікс, 2017.

Виставки:

"Харизма Ірану. Перське мистецтво 12-19 століть з колекцій музеїв України" (11. 2017- 02. 2018, Музей Ханенків).

Мистецтво Ірану

Рідкісна за часом виготовлення та досконалою пластикою форми підвісна олійна лампа в формі птаха з гілкою у дзьобі. Цей мотив добре відомий з іранського металу доби Сасанідів (3–7століття н.е.).

Цікавим є технічний аспект: вузька коротка трубка на грудях птаха – це свого роду «крапельниця», що забезпечувала економне витрачання олії з резервуару в тулубі. Такою лампадою освітлювали невеликі приватні покої.

На голові пташки у медальоні вирізаний напис "... Muhammad Ali", який, вірогідо, був доданий пізніше.

Ганна Рудик