Восьмикутний кахель, що зображує вершника на верблюді. Розпис синім, бірюзовим та брунатним на світлому тлі

Кахель з вершником на верблюді (Полювання Бахрама Гура)

624 р.г. / 1227 р.н.е.

Кашан, Іран

фаянс; розпис поливами та люстром

довжина – 21см; ширина – 21см

704 БВ

З колекції Ханенків. Подаровано Варварою Ханенко в 1918 році, націоналізовано більшовиками в 1919 році.

Публікації:

1. Крачковская, В. Мусульманское искусство в собрании Ханенко. Відтиск з «Записки Коллегии востоковедов» при Азійському музеї Академії наук СРСР, т. ІІ, вип.1. Ленінград: 1927. 2. Вязьмітіна, М. (ред.) Мистецтво країн ісляму, Каталог. Музей мистецтв ВУАН. Київ: ВУАН, 1930. 3. Гюзальян Л. Надпись на люстровом изразце 624/1227 г. из киевского музея" у "Эпиграфика Востока", Вип. 9. Москва-Ленінград: Наука, 1956 . 4. Біленко Г., Рудик Г. "Музей Ханенків. Східна колекція". Путівник. Київ: Vital-Press, 2005. 5. Державні зібрання України. Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків. Альбом. 2008. 6. Рудик Г. Харизма Ірану. Перське мистецтво 12-19 століть з колекцій музеїв України. Київ: Фенікс, 2017. 6. Рудик Г. Мистецтво ісламу в колекції Національного Музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків у зб. "Мистецтво ісламу в музеях України" (ред. Ганна Рудик). Київ: Фенікс, 2017.

Виставки:

"Мистецтво середньовічної Персії. З колекції Музею Ханенків" (2003), "Харизма Ірану. Перське мистецтво 12-19 століть з колекцій музеїв України" (11. 2017- 02. 2018, Музей Ханенків). Постійна експозиція зали мистецтва ісламу (2006 - ).

Мистецтво Ірану

«Перлина» музейної колекції, кахель на цей час є єдиним відомим датованим предметом люстрованої кераміки Ірану періоду 1220-1260 років. Художні переваги кахля незаперечні: складну композицію ідеально вписано до площини 8-кутної зірки, а шляхетний брунатно-золотавий колір люстру ідеально поєднується з м’якими відтінками бірюзи та синього на тлі поливи тону слонової кістки.

Окремої уваги вартує літературний план декору. На думку вчених, сцена ілюструє один з найвідоміших сюжетів з «Шахнаме» Фірдоусі про славетного давньоперського царя Бахрам- Гура. Одного дня, полюючи верхи на верблюді у власнім саду, цар одним пострілом з лука поцілює одразу в двох козуль, чим проявляє найвищу мудрість та стрілецьку вправність. Усталеність візуального трактування легендарної історії з часом призвела до редукції другорядних деталей зображення. Відтак вершник на верблюді, поза і жести якого вказують на стріляння з луку, традиційно позначає Бахрам-Гура на полюванні.

Бордюром кахля йде напис перською мовою, який містить три вірші невідомого поета, присвячені нерозділеному коханню, а також дату за мусульманським календарем «у сафарі 624 року», що відповідає періоду з кінця січня по кінець лютого 1227 року.

Подібні кахлі, чергуючись на площинах стін з діагональними синіми чи бірюзовими хрестами, оздоблювали внутрішні покої іранських багатіїв-можновладців.

Ганна Рудик