Портрет дівчини у тірольському вбранні. Автор Розальба Карр'єра

Автор:

Розальба Карр’єра (Венеція, 1673 – 1757)

Портрет дівчини у тірольському вбранні

Після 1721 року

Венеція

Слонова кістка, акварель, гуаш

4 х 3.4 см

360 ЖК

Публікації:

Онлайн каталог до виставки «Венеція Найясніша» Музей Ханенків, 2018 р.

Виставки:

«Венеція Найясніша» (Музей Ханенків, 18. 05. 2018 - 26. 08. 2018).

Європейський живопис

Найуспішнішу та найвідомішу венеціанську художницю зазвичай називають лише скороченим ім’ям – Розальба, так само просто, як Тіціана чи Рафаеля. Вона народилася у Венеції, у родині мереживниці й помічника прокуратора Сан Марко. Вже у 32 роки Розальба стала першою жінкою-художницею, яка отримала членство в римській Академії Святого Луки. Вона багато подорожувала Європою, втім, завжди поверталася до Найяснішої, у свій дім на Каналі Ґранде.

У 1700-х роках Розальба вигадала революційно нову техніку мініатюрного живопису. Вона була першою, хто почав писати на пластинах зі слонової кістки. Винахідливою була також її особлива манера найтендітнішого світлотіньового моделювання. Якщо пильно придивитися, то можна помітити дрібнесенькі крапки напівпрозорої фарби, що окреслюють контури очей, губи, ніс та інші риси обличчя портретованих.

Мініатюрні портрети зробили майстриню відомою, оскільки численні замовники, повертаючись з Ґран туру розвезли ці венеціанські сувеніри по різних країнах Європи.

Цей костюмований портрет є одним із тих, які Розальба часто писала на замовлення туристів Ґран Туру. Зображення знатної дами у екзотичному вбранні у ті часи було чимось на кшталт сучасної курортної фотографії, для якої потрібно визирнути крізь овальний отвір у намальованій декорації.

Такі костюмовані портрети увійшли в моду у 18 столітті. Не дивно, що вони мали популярність у Венеції – столиці карнавалів. Замовниці Розальби найчастіше обирали саме образ тірольської дівчини в яскравому народному чепці можливо тому, що їхня мандрівка до Найяснішої пролягала через мальовничий гірський Тіроль.

Олена Живкова, Мар'яна Варчук