Аркуш з рукопису з малюнком, що зображує лікаря і пацієнта, та арабським текстом

Автор:

Іракський художник початку 13 ст. Калліграф: Абдаллаг ібн аль-Фадл

Приготування ліків. Аркуш з "Фармакології" Діоскорида. 1224

1224 р.н.е./ 621 р.г.

Багдад, Ірак

папір, гуаш, золото, чорнило

довж. 33 см, шир. 23,9 см

452 ГРВ

З колекції Ханенків. Подаровано Варварою Ханенко в 1918 році, націоналізовано більшовиками в 1919 році. Придбане Ханенками з колекції Фредріка Мартіна у Парижі 1914 року.

Публікації:

1. 0. Крачковская, В. Мусульманское искусство в собрании Ханенко. Відтиск з «Записки Коллегии востоковедов» при Азійському музеї Академії наук СРСР, т. ІІ, вип.1. Ленінград: 1927. 2. Anna Contadini, (ed), "Arab Painting; Text and Image in Illustrated Arabic Manuscripts", in Handbook of Oriental Studies, London: 2010. 3. Биленко, Г., Рудик, Г. Східна колекція. Путівник. Музей Ханенків, Київ: 2005. 4. Buchthal, Hugo. "Early Islamic Miniatures from Baghdad." Journal of the Walters Art Gallery, 5 (1942). 5. De Materia Medica: Being an Herbal with many other medicinal materials, translated by Tess Anne Osbaldeston. Johannesburg: Ibidis,

Виставки:

"Істини вина у творах світового мистецтва з колекції Музею Ханенків" (18.10.2016 – 5.02.2017, Музей Ханенків)

Мистецтво Іраку, Сирії, Єгипту

Окремий аркуш з арабського рукопису, створеного у 1224 р.н.е. /621 р. за гіджрою (мусульманське літочислення) у Багдаді видатним калліграфом Абдаллагом ібн аль-Фадлем. Тривалий час аль-Фадла вважали також і автором мініатюр.

"Фармакологія" ( "De Materia Medica") - надзвичайно популярний у середньовіччі науковий трактат грецького лікаря Педанія Діоскорида.

На мініатюрі з музейного аркуша зображено процес виготовлення ліків. Художник майстерно й точно передав етнічні риси персонажів, їхні жести, вбрання та розмаїті деталі повсякденного життя.

Ганна Рудик