Мініатюра з альбому. Ліворуч зображено героя Рустема, який вбиває кинджалом велетенське чудовисько - Білого Дева, розміщеного праворуч.

Автор:

Невідомий автор

Рустем вбиває Білого Дева (аркуш з альбому)

Кінеці 15 - початок 16 ст (?)

Іран

Папір, гуаш, золото, чорнило

13.5cм х 8,8cм (малюнок); 15.3cм х 10.7c

450 ГРВ

З колекції Богдана та Варвари Ханенків. Подаровано Варварою Ханенко Українській Академії Наук у 1918 році, націоналізовано більшовиками у 1919 році.

Публікації:

1. Крачковская, В. Мусульманское искусство в собрании Ханенко. Відтиск з «Записки Коллегии востоковедов» при Азійському музеї Академії наук СРСР, т. ІІ, вип.1. Ленінград: 1927. 2. Вязьмітіна, М. (ред.) Мистецтво країн ісляму, Каталог. Музей мистецтв ВУАН. Київ: ВУАН, 1930. 4. Державні зібрання України. Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків. Альбом. 2008 " 5. Рудик Г. Харизма Ірану. Перське мистецтво 12-19 століть з колекцій музеїв України. Київ: Фенікс, 2017.

Виставки:

"Мистецтво Середньовічної Персії" (Музей Ханенків, 2003 р.). У постійній еспозиції зали мистецтва ісламу: 2006-2010 роки. "Харизма Ірану. Перське мистецтво 12-19 століть з колекцій музеїв України" (11. 2017- 02. 2018, Музей Ханенків).

Мистецтво Ірану

Рустем – давньоіранський легендарний герой-богатир, головний персонаж «Шахнаме». Його знаменитим семи подвигам та іншим життєвим пригодам присвячено більше третини тексту епосу Фірдоусі. Останнім з героїчних діянь Рустема стало вбивство Білого Дева – могутнього ватажка демонів та чаклуна, який захопив у полон й осліпив іранського царя Кей Кавуса. Рустем звільнив царя, але повернути правителю зір могла лише кров з печінки Білого Дева. Тому Рустем вступив у запеклу битву зі страшним чудовиськом. На мініатюрі бачимо момент перемоги: відтявши демону ногу, Рустем встромив кинджал у бік потвори, аби дістати печінку. Лицаря зображено згідно з усталеним ще у 14 столітті художнім каноном – з бородою (зрілість чоловіка), у накидці з тигрової шкури (найвища воїнська звитяга). Великий предмет, зображений праворуч від Дева – ймовірно, булава Рустема.

Вертикальна композиція сцени, відсутність другорядних деталей (зображення печери демона, де відбувся бій, елементів пейзажу) свідчать про те, що аркуш призначався для альбому малюнків.

У лівому верхньому кутку нанесено напис перською мовою: «Робота Бехзада, без сумніву». Утім, мініатюра навряд чи є роботою Камаледдіна Бехзада. Очевидно, напис було додано до композиції пізніше.

Ганна Рудик