Штучний грот у саду з виноградниками і фонтанами.

Автор:

Карл Шюц (Любляна, 1745—Відень, 1800)

Штучний грот в саду барона фон Фріс у Веслау

18 століття

Німеччина

Папір, офорт

516х665

1182 ГР

Виставки:

«Зведено з каменю, збережено на папері». (Музей Ханенків, 23.06.2011 - 18.09.2011)

Європейська гравюра

Барон Йоганн фон Фріс (1719-1785) – банкір, промисловець, надвірний радник, комерсант і директор імператорської шовкової фабрики. Походив із швейцарської патриціанської родини банкірів. За послуги, надані Австрії під час його перебування на посаді бургомістра Цюріха, в 1751 році отримав від імператриці Марії-Терези привілей відкрити бумазейну фабрику у Фрідау, а в 1752 році – карбувати талери Марії-Терезії, які були законним платіжним засобом ще у ХІХ ст. В 1754 році він заснував фабрику з виробництва шовку у Відні та вовняну фабрику у Бьомені. Згодом став одним з найбагатших людей свого часу. В 1762 році він отримав титул барона, а в 1782 – графа.

1761 року фон Фріс придбав замок Веслау. Придворний архітектор Йоганн Фердінанд Хетцендорф фон Хоенберг перебудував його в рідкісному для Австрії ранньокласицистичному стилі й розбив англійський парк з нішами, фонтанами, штучними гротами, скульптурними зображеннями грецьких та єгипетських богів. За порадою свого агента в Португалії, 1772 року барон фон Фріс посадив у Веслау червоний виноград сорту Блауер Португізер, завдяки чому веслауські вина згодом здобули гучну славу. В 1785 році сади Веслау були затоплені. Дізнавшись про це, барон у нападі горя наклав на себе руки.