Поховальні глиняні статуетки у вигляді придворних дам, виготовлені за доби Тан.

Автор:

Невідомий

Статуетка жінки (одна з двох)

Доба Тан (618–907)

Китай

Глина, фарбування

h – 27 см

609 ДВ

З колекції Ханенків

Публікації:

Біленко Г., Рудик Г., Музей Ханенків, Східна колекція, путівник. Київ: Vital-Press, 2005. Для читання з теми: 1. Valenstein S. A Handbook of Chinese ceramics. The Metropolitan Museum of art New York, 1988; 2. Watt C. Y. China. Dawn of a Golden Age, 200–750 AD. The Metropolitan Museum of Art, New York, Yale University Press, New Haven and London, 2004; 3. Deupi Jill J., Covaci I. Immortality of the Spirit: Chinese Funerary Art from the Han and Tang Dynasties Exhibition Catalogue. The Bellarmine Museum of Art. Fairfield University, 2012.

Мистецтво Китаю

Поховальні статуетки у вигляді придворних дам, танцюристів, музикантів, гравців у поло і тварин розкривають специфіку ставлення китайців до загробного життя. Через те, що воно осмислювалось як продовження земного існування, поховальна пластика мінці (кит. 明器, mingqi), тобто "духовні предмети", розкриває деталі повсякдення китайців, а також дає багато коричної інформації про їх побут, моду і розваги.

Вперше мінці з'явились за доби Хань (206 р. до н.е. – 220 р. н.е.) і залишались важливою складовою облаштування китайських поховань протягом Шести династій (220–589), епох Суй (Свей, 581–618) і Тан (618–907).

За доби панування династії Тан в Китаї відбувся потужний зліт культури, мистецтв і ремесел унаслідок активного культурному обміну з іншими країнами завдяки стабілізації кордонів і поновленню міжнародної торгівлі.

Як і за часів Хань, керамісти виготовляли мінці з глини, але додали дещо нове: розпис трьома кольоровими поливами. Тому мінці ще називають саньцай тао (кит. 三彩陶, sān cǎitáo), тобто «триколірною керамікою».

Музейні статуетки придворних дам унаочнюють тогочасні поняття про жіночу вроду. Обидві жінки мають округлі «місяцеподібні» обличчя, невеликі носи, маленькі вуста та високі вигадливі зачіски. Вони вбрані у розкішні шати із завищеною талією та блузи із довгими рукавами. Одна з них ще має хустину, накинуту на плечі.

Ольга Новікова