Тарілка із зображенням двох хижаків родини котячих та птахів у гущавині лісу чи саду. Розпис синім на білому тлі

Тарілка з леопардами(?) та птахами

Початок 18 століття

Керман (?), Іран

Фаянс; підглазурний розпис кобальтом

D - 21, 7 см, H - 4,7 см

112 БВ

З колекції Богдана та Варвари Ханенків. Подаровано Варварою Ханенко Українській Академії Наук у 1918 році, націоналізовано більшовиками у 1919 році.

Публікації:

1. Вязьмітіна, М. (ред.) Мистецтво країн ісляму, Каталог. Музей мистецтв ВУАН. Київ: ВУАН, 1930. 2. Біленко Г., Рудик Г., Музей Ханенків, Східна колекція, путівник. Київ: Vital-Press, 2005. 3. Державні зібрання України. Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків. Альбом. 2008. 4. Рудик Г. Харизма Ірану. Перське мистецтво 12-19 століть з колекцій музеїв України. Київ: Фенікс, 2017.

Виставки:

"Мистецтво Середньовічної Персії" (Музей Ханенків, 2003 р.) "Харизма Ірану. Перське мистецтво 12-19 століть з колекцій музеїв України" (Музей Ханенків, 11. 2017- 02. 2018, ). У постійній експозиції зали мистецтва ісламу з 2006 року.

Мистецтво Ірану

Щирий захват, який викликала у іранців біло-блакитна порцеляна Китаю, призвів до численних спроб перських гончарів розгадати головний китайський секрет, абож, принаймні, зімітувати неперевершені ефекти порцеляни. Так поряд з іранськими тарілками та суліями, декор яких більш чи менш точно наслідував китайські взірці, у 17-18 століттях розквітнув і питомо перський дизайн біло-блакитних фаянсів. На цій тарілці зображено двох крупних хижаків з родини котячих (леопардів?) та птахів у гущавині лісу чи саду. Вільна асиметрична й децентрована композиція без чіткого поділу на центральне поле і борт перегукується зі сценами живописних аркушів та малюнків митців епохи Сефевідів (16 - початок 18 століття). Центром виробництва такого посуду мігло бути місто Керман на піденному сході Ірану.

Ганна Рудик