Великий таз з мідного сплаву, призначений для омовіння рук і обличчя. Таз оздоблений зсередини гравірованим декором, що включає придворні сцени та знаки Зодіаку на тлі геометричного орнаменту

Таз Бадр ад-Діна Лулу

Мосул, Джазіра (Північний Ірак)

Мідний сплав; кування, гравірування, інкрустація сріблом

Висота 17 см, діаметр (борт) 56 см

716 БВ

З колекції Ханенків. Подаровано Варварою Ханенко в 1918 році, націоналізовано більшовиками в 1919 році.

Публікації:

1. Крачковская, В. Мусульманское искусство в собрании Ханенко. Відтиск з «Записки Коллегии востоковедов» при Азійському музеї Академії наук СРСР, т. ІІ, вип.1. Ленінград: 1927. 2. Вязьмітіна, М. (ред.) Мистецтво країн ісляму, Каталог. Музей мистецтв ВУАН. Київ: ВУАН, 1930. 3. Крачковская, В., «Надпись на бронзовом тазе Бадр ад-Дина Лулу» // “Эпиграфика Востока», І. Москва-Ленинград, 1947. Сс.: 9-22. 4. Біленко Г., Рудик Г., Музей Ханенків, Східна колекція, путівник. Київ: Vital-Press, 2005. 5. Державні зібрання України. Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків. Альбом. 2008.

Виставки:

У постійній експозиції зали мистецтва ісламу з 2006 року.

Мистецтво Іраку, Сирії, Єгипту

З 20-х років 13 століття в місті Мосул, що на півночі нинішнього Іраку, формується осередок розвитку нового стилю художньої обробки металу, насамперед, латуні (сплав міді з цинком). Складний багатошаровий гравірований малюнок, що поєднує рослинні та геометричні мотиви, каліграфію та фігури людей і тварин, увиразнено інкрустацією сріблом, золотом, червоною міддю.

Один з відомих у світі виробів мосульських майстрів – великий таз для омовіння з колекції Музею Ханенків. Внутрішня поверхня таза щільно вкрита композиціями, серед яких – придворні сцени, символи планет та інших небесних тіл, знаки Зодіаку. Тло зображень устелює Т-подібний геометричний орнамент – характерна ознака металевої продукції Мосула.

Арабський текст, нанесений на вузькому краї таза, надає тазу окреме історичне значення. Складений у формі ритмічної прози, текст перелічує титули й заслуги Бадр ад-Дін Лулу – видатного політичного діяча, узурпатора влади та правителя Мосула у 1223–1259 роках. Напис уславлює Лулу як харизматичного володаря й благочестивого мусульманина, «царя милосердного, вченого, справедливого», «підпору ісламу і мусульман, який відновив справедливість у Всесвіті», «батька сиріт та бідних», «єдиного у своїй добі, дивовижного під небесами», «славу двох столиць» тощо.

Серед відомих титулатур Бадр ад-Діна Лулу ця – найдовша і найповніша. ЇЇ окремі формули дозволили датувати таз останнім десятиліттям правління Лулу: 1249–1259 роки.

Ганна Рудик