Двуручна латунна ваза або курильниця  з гравіровиним та прорізним орнаментом у вигляді фігур казкових істот

Ваза або курильниця із зображенням дерева вак-вак

19 століття

Іран

Мідний сплав; карбування, гравірування, перфорація

Н: 35 см

177 БВ

З колекції Богдана та Варвари Ханенків. Подаровано Варварою Ханенко Українській Академії Наук у 1918 році, націоналізовано більшовиками у 1919 році.

Публікації:

Рудик Г. Харизма Ірану. Перське мистецтво 12-19 століть з колекцій музеїв України. Київ: Фенікс, 2017.

Виставки:

"Харизма Ірану. Перське мистецтво 12-19 століть з колекцій музеїв України" (Музей Ханенків, 11. 2017- 02. 2018, ). У постійній експозиції зали мистецтва ісламу з 2006 року.

Мистецтво Ірану

Ідея прорізного оздоблення металу пов'язана з іранською культурою освітлення та пахощів. Велика двуручна ваза, цілком ймовірно, слугувала курильницею. Поверхню виробу всуціль заповнено фігурним гравіруванням і перфорацією. Битви ангелоподібних істот з собакоголовими та головохвостими чудовиськами-девами, сцени соколиного полювання та звіриного гону зображено на тулубі вази на тлі виткого гілля дерев вак-вак – казкових дерев із плодами у вигляді людських голів. Прадавні перські казки набули нової популярності в Ірані 19 століття завдяки наккалам – мандрівним оповідачам. Казкарі часто мали при собі зшитки аркушів із образами персонажів. Можливо, найпоширеніші з цих образи й склали основу репертуару гравірованої та перфорованої каджарської торевтики.

Запит європейців на предмети іранського художнього металу у 19 столітті стимулював значне зростання обсягів продукції. Водночас, західний інтерес до особливої "перської екзотики" стримував розвиток стилю. Чудовиська, принци, птахи й тварини з легенд, виткі спіралі й плетінки орнаменту переходили з предмету на предмет у майже незмінному вигляді, будучи ідеальною оздобою «східного» сувеніру.

Ганна Рудик